Dušičky
Jedním ze svátků, které zdomácněly nejen mezi věřícími, je Památka zesnulých neboli Dušičky. V liturgickém kalendáři je 1. listopad slavností Všech svatých a na následující den připadá již po staletí právě Památka zesnulých, vzpomínka na všechny věrné zemřelé.
Dušičky jsou v pojetí lidové zbožnosti i mezi ateisty spojeny se zvýšenou péčí o hřbitovy a hroby a s hromadnými návštěvami rodin. V případě Všech svatých jde o katolický svátek k poctě Všech svatých (původně jen mučedníků) slavený od roku 610. Od 9. stol. byl slaven 1. listopadu, v pravoslavné církvi pak první neděli po svatodušních svátcích. Jako den před Dušičkami je dnes zahrnut do svátků Památky zesnulých.
Halloween
Během bramborové krize v Irsku v 18. století přišlo do Ameriky až 700,000 emigrantů, přinášejíce sebou tradici Halloweenu a používajíce „ Jack-O-Lanterns“. Podle tradice byla lucerna (angl. „lantern“) vyřezávána z tuřínu, brambor nebo červené řepy a se svítícími uhlíky nebo svíčkou uvnitř. Tyto lucerny představovaly duše odešlých lásek a bývaly umístěny v oknech nebo na verandách, aby vítaly pozůstalé. Také sloužily jako ochrana proti zlým skřítkům. Halloween si v našich krajích většinou spojujeme s Amerikou (přesněji s USA). Tento svátek je původně starý Keltský zvyk, známý jako "Samhain" a znamená "Konec léta".
Halloween se slaví poslední noc keltského roku, začínající západem slunce 31. října a trvající do východu slunce 1. listopadu. Je to noc, kdy předěl mezi světem živých a královstvím neživých je nejmenší. Je to nejmagičtější noc v roce.