Podle tradice je na Zelený čtvrtek, Velký pátek až do Bílé soboty zvonění zvonů nahrazováno hlukem klapaček, hrkaček, řehtaček, s nimiž se chodí po vsi ráno, v poledne a večer.

Zvykem je, že se na poslední obchůzce za hrkání vybírají po domech drobné peníze, vejce, cukrovinky. Věřilo se, že tímto zvukem se vyžene z domů všechno zlé, včetně hmyzu a myší usazených přes zimu v domech.

Velikonoce jsou nejvýznamnějším svátkem křesťanské církve, který je spojený s umučením a zmrtvýchvstáním Krista. Doba znovuzrození přírody, konec vlády zimy, počátek rozpuku přírody, počátek života. K času probuzení jara patří i otevírání pokladů země, skutečné i symbolické - tato vyprávění o pokladech v horách, mlýnech či polích jsou spojena se svátečními velikonočními dny.

Velikonoce mají nejdelší přípravné období ze všech svátků, které vrcholí ve Svatém týdnu (podle Bible nazývaném též Pašijovým nebo Velkým týdnem). Svatý týden je obdobím čistoty a střídmosti (půst, klid, mlčenlivost, soustředění)

 

"Dej nám Pán Bůh dobrej den
na Zelenej čtvrtek,
abyste měli tak dlouhej len,
jako je tento proutek.
Proutek se červená,
leníček se zelená,
ať vám ho Pán Bůh požehná."


Pozvánka na akci

logolaro

 • Specializujeme se na kompletní stavební a dokončovací práce interiérů a exteriérů, máme pochopení i pro náročnější zákazníky se smyslem pro detail a dobře odvedenou práci.

  Provádíme kompletní renovace bytů, bytových jader, montáže sádrokartonových konstrukcí všech typů s certifikací na protipožární odolnost, závěsné podhledystavební a zednické práce související s rekonstrukcí domu, bytu či jejich částí.

  Profesionální montáže nábytku od všech dodavatelů, dodávku a montáže kuchyňských linek, včetně přípravy potřebných instalací a možnosti vypracování 3D návrhů a kalkulací.

  Certifikované renovace schodů a schodišť od společnosti HAFA Treppen® a TOPSTEP včetně nerezového zábradlí.

  Malířské práce vysokotlakým zařízením značky WAGNER, který je vhodný na velké plochy a prostory. Vysokotlaké zařízení je vynikajícím pomocníkem na veškeré malířské a natěračské práce.

  Těšíme se na společnou spolupráci. 

  Naše nabídka je velice široká, pokud jsme na něco zapomněli, neváhejte se ozvat.

  Tel.:+420 777 822 109, Tel.:+420 773 873 287, Email.: larokomplet@seznam.cz

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením webu vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie, Podmínekpoužití použití a zásad ochrany osobních údajů.